top of page
  • Black Spotify Icon
  • Black Apple Icon
  • Black Amazon Icon
  • Black Vimeo Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Twitter Basic Black
biglogo.gif

Д-р Константин Грудков

 

 

 

 

 

 

Д-р Константин Грудков: Започвайки работа в клиниката по сърдечно-съдова хирургия на УБ „Лозенец“ попаднах при хората, които са ми дали всичко в професията, държали са ми ръцете когато съм започвал, помагали са ми да израсна като професионалист, съветвали са ме в критични ситуации и са ме подкрепяли в трудни моменти.

 

Всяка една моя среща има своята история. Или се запознавам със събеседника на купон, пресконференция, друг събеседник ме запознава или съм се познавала с него от много години, но всяка среща разкрива нещо ново. С доктор Константин Грудков, историята е съвсем различна. С него се запознавам на детски рожден ден, да точно така. Всички родители сме достатъчно млади и през ум не ми минава, че има млад доктор, но със сравнително голям стаж в професията си. От дума на дума, излязохме с общи познати и близки. Колко е малка България се казва в такива случаи. Представям ви доктор Константин Грудков, влюбен в спорта, в ските, в професията и в семейството си, естествено!

 

Доктор Грудков, представи се на нашите читатели. Къде си учил, работил?

Завършил съм ПМГ „Васил Друмев“ гр. Велико Търново през 2000г. През 2006г. съм завършил Медицина в МУ София. Работил съм в МОДОЗ гр. В. Търново от 2006-2008г. От 2008г съм редовен асистент в катедра „Хирургия“ и лекар –ординатор  в Клиниката по Сърдечно- съдова хирургия на УБ „Лозенец“. През 2015г. съм придобил специалност по Кардиохирургия, а през 2018г. по Съдова хирургия.

Как от семейство на професор и университетски преподавател решихте да станете лекар? Какво Ви провокира?

Изборът съм го направил сам. Академичната среда, в която съм израснал е предпоставка да търся професия, в която има много фундаментални знания и възможност за творчество. Познавах добре лекарската професия, тъй като родителите на баща ми бяха лекари и реших, че тя се доближава най-много до това определение.

Имате ли учители в професията?

Категорично да. Започвайки работа в клиниката по сърдечно-съдова хирургия на УБ „Лозенец“ попаднах при хората, които са ми дали всичко в професията, държали са ми ръцете когато съм започвал, помагали са ми да израсна като професионалист, съветвали са ме в критични ситуации и са ме подкрепяли в трудни моменти. Това са кардиохирургът Доц. Георги Георгиев и съдовият хирург  Доц. Здравко Лазаров. Ако професионално искам да приличам на някого, то това са те, защото освен перфектни хирурзи, те са запазили човешкото в себе си и са хора  достойни за уважение.

 

Много интересен е моментът, в който избирате Вашата специализация, първо една, после втора, как стигнахте до този избор?

 В много държави кардио и съдовата хирургия са една специалност. В България те са административно разделени, но те са реално много близки и сходни по своята същност, т.е изборът ми на втора специалност не е завой в друга посока, а е надграждане, което доста разширява възможностите ми за професионално развитие.

Ако сега трябва да избирате, пак ли ще изберете медицината?

Категорично не. Колкото и клиширано да звучи, тази професия взема повече, отколкото дава, особено практикувана в България.

Обикновено лекарските фамилии са потомствени. Искате ли Вашите деца да станат лекари?

Не, но изборът трябва и ще  бъде техен.

Времето навън е много топло, какво ще посъветвате всички, които се оплакват от разширени вени?

Топлото време обостря оплакванията, произтичащи от разширени вени. Първото и основно правило е всеки пациент с разширени вени да се консултира със съдов хирург или ангиолог. Добре е през топлите дни пациентите да приемат достатъчно течности и да не излагат краката си на пряка слънчева светлина и топлина. Спазването на специфичен хигиенно-диетичен режим също е важен. Приемът на лекарства, които укрепват венозната стена, т.нар венотоници също е за препоръчване през летните месеци, но е добре да е след консултация със специалист.

Има ли тук възможност за профилактика?

Да. На първо място е важно пациентите да нямат наднормено тегло. Трябва да се избягва продължителното стоене прав на едно място, ходенето и спортът в разумни граници са полезни. Има група пациенти, при които разширените вени са унаследени, при други са професионално заболяване – учители, фризьори, стоматолози,  при тях в ранните стадии носенето на ластични чорапи през активната част на деня има добър ефект. Важно е да се знае, че в ранните етапи на заболяването, правилно подбраната оперативна стратегия е ключова за дефинитивен успех в лечението.

Опасни ли са операциите, които коригират разширените вени?

Всяка операция крие своя риск. Оперативните намеси при корекция на разширени вени сами по себе си са ниско рискови, особено съвременните ендоваскуларни операции (безкръвни), но понякога имат своите специфични усложнения. Важно е какви придружващи заболявания има съответният пациент (това може да повиши риска) и да се прецени правилно съотношението полза -  риск. И не на последно място е много важно те да бъдат извършени от сертифициран съдов хирург  с опит във флебологията (науката за вените).

А вие спортувате ли и какво, ако не е тайна?

Обичам да спортувам. Любюмият ми спорт са ските, искрено се радвам на дългите зими с много сняг, но за жалост поради климатичните промени те са редки напоследък. Активен планинар съм, когато имам ограничено време посещавам фитнес зала.

Как се виждате след 20 години?

Не гледам толкова далеч в бъдещето

Какво ще си пожелаете на Вас и на нашите читатели?

Да бъдат здрави и критични!

dr konstantin grudkov.jpg
bottom of page